ŞİLE KAYMAKAMLIĞI CERTOUR2 PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

0

05.11.2020 tarihinde Şile Kaymakamlığı tarafından Kurfallı Ormanevi Otel’de organize edilen kahvaltı / toplantı etkinliği ile CERTOUR II projesinin Ağva’daki yerel sonuçları ve işletmelerin beklentileri, sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

Toplantıya Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya başta olmak üzere, proje ekibi, proje mentör grubu ve proje faydalanıcısı 12 turizm işletmesi yetkilisi katıldı.

Toplantıda proje ekibi yaptıkları sunum ile projenin genel hatları, gerçekleştirilen faaliyetler ve önümüzdeki dönem uygulanacak faaliyetler hakkında bilgi verdi. Pandemi dolayısıyla proje ortağı beş ülke arasında yapılacak karşılıklı çalışma ziyaretlerinin iptal edildiğini onun yerine mentörlük eğitimi planlandığı belirtti.

Akabinde Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya yaptığı konuşmada, CERTOUR II projesi ile bölgedeki küçük ve orta boyuttaki turizm işletmelerinin yönetim kapasitesinin ve çalışan bireylerin yönetişim becerilerinin geliştirilmesi yoluyla işletmelerin rekabet güçlerini artırarak sektörün sürdürülebilirliğini sağlamayı  hedeflediklerini belirtti. Ayrıca turizm sektörünün gelişimi için işletmelerle ortak hareket edilmesi gerektiğini ve bu konuda hem kamu imkanları hem de yaptıkları projeler ile sürece katkı vereceklerini ifade etti. İlçedeki turizm gelirlerinin artırılması için tamamlayıcı turistik aktivitelerin geliştirilmesinin önemi üzerinde durdu.

İşletme yetkilileri ise CERTOUR II projesine dâhil olup eğitim aldıkları için çok memnun olduklarını, proje sayesinde çok şey öğrendiklerini belirtti. Katılımcılar, bu projeleri destekleyecek alternatif turizm aktivitelerinin de yapılması gerektiğini, Şile’ye dinlenmeye, eğlenmeye, gezmeye gelen yerli ve yabancı misafirlerin rahatça tatillerini yapabilmeleri ve Şile’nin doğasından en üst düzeyde istifade edebilmeleri için  yürüyüş ve bisiklet rotalarının yapılması, işaret ve yön levhaları konulması, gezi rehberi yayınlanması, turistik internet sitesi oluşturulması gibi doğa turizmini destekleyici faaliyetler konusunda kamu idaresinin liderlik etmesini ve bu faaliyetlerin sürdürülebilirliğinin sağlamasını talep ettiler.

Kaymakam Mehmet Nebi Kaya,  özel sektör ve kamu işbirliği ile bir çok meseleyi halledebileceklerini ve hâlihazırda ikinci bir AB projesi olan ECOTOUR-NET prejesini yürüttüklerini ve bu proje ile doğa turizmini canlandırmayı hedeflediklerini, Şile’nin doğal güzelliklerinden faydalanarak turizim aktivitelerini 12 aya yaymayı planladıklarını belirtti. Yaklaşık iki saat süren toplantı, katılımcıların iyi dilek ve temennileri ile sona erdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.